Postiženým hrozí trvalé následky nebo i smrt
Třemi hlavními příznaky přehřátí j sou vysoká teplota (i nad 41 °C), úplná zástava pocení a nejvážnější jsou nervové příznaky, které mohou vyústit v bezvědomí. Běžné jsou poruchy nálady, dezorientace, bolesti hlavy, často je doprovázejí závratě a potíže s chůzí - tyto příznaky se objevují na začátku přehřátí a posléze nastupuje ztráta vědomí.
Jakmile se objeví první příznaky, je třeba dopravit postiženého k lékaři nebo neodkladně přivolat lékařskou pomoc. Ještě před příchodem lékaře je nezbytné co nejrychleji nemocného ochladit. Tělesnou teplotu je třeba snížit přibližně na 39 °C, ne níže, protože by pacient mohl snadno upadnout do šoku. Vhodným způsobem, jak ochlazení dosáhnout, je koupel ve vlažné vodě. Je-li postižený v bezvědomí, pak je nezbytné uložit ho do stabilizované polohy. Došlo-li u něj k zástavě dechu, je třeba zahájit umělé dýchání, došlo-li k zástavě srdeční činnosti, je nutné okamžitě provést resuscitaci.
Plně vyvinutý úpal je velmi nebezpečnou záležitostí a více než 20 % postižených může na jeho následky zemřít, dokonce i v těch případech, když se onemocnění léčí. Ti pacienti, kteří příhodu přežijí, mohou mít trvalé následky v podobě nervových poruch a smysl pro rovnováhu a orientaci se může vracet k normálnímu stavu i celé měsíce. Pokud se však léčba zahájí včas - při prvních příznacích a ještě předtím, než dojde ke ztrátě vědomí, pak je naděje na úplné uzdravení velmi vysoká.