Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kardinální otázka před Silvestrem:Jak bezpečná je zábavní pyrotechnika? Žádný pyrotechnický předmět není bezpečný,bezpečný může

4. 1. 2009

Blíží se období, kdy bychom měli všichni dbát zvýšené pozornosti nejen při nákupu, ale hlavně při používání předmětů zábavní pyrotechniky.

Pod pojmem zábavní pyrotechnika si můžeme představit nejmenší světelné a zvukové efekty, jako například tzv. petardy, bouchací kuličky, dělbuchy, ale také vánoční prskavky, různé barevné praskací řetězy apod., nebo velké silvestrovské ohňostroje.

 

Podle vyhlášky Českého báňského úřadu (dále jen vyhláška ČBU) č. 174/1992 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi, rozdělujeme pyrotechnické předměty do skupiny pro zábavné účely a do skupiny pro technické účely.

 

Pyrotechnické předměty pro zábavní účely obsahují pyrotechnické sloze, což jsou mechanické směsi hořlavin, oxidovadel, pojiv a dalších přídavných látek, jejichž chemickou přeměnou (ve formě různě rychlého "Dření) se vyvolávají světelné, tepelné, zvukové, dýmové, tlakové a pohybové účinky.

Jsou nebezpečné především možností vzniku požáru a při dodržení návodu k používání neohrozí výbuchem bezpečnost osob a majetku.

 

Každý pyrotechnický předmět je jinak nebezpečný, jeden nás překvapí působivým světelným efektem, jiný zase zvukovým, některý obojím. Žádný však nemůžeme považovat za bezpečný! Bezpečný může být pouze způsob jakým se tyto předměty uvedou vchod.

 

Vyhláška ČBU zařazuje podle stupně nebezpečnosti (podle množství pyrotechnické s 3že (dále jen PS), které obsahuje) pyrotechnické předměty do tříd nebezpečnosti:

 

• I. třída-obsahuje v jednom kuse max. 3g všech druhů PS

• I. třída - obsahuje v jednom kuse max. 50g všech druhů PS

• III. třída - obsahuje v jednom kuse max. 250g všech druhů PS

Podle výše uvedené vyhlášky ČBU jsou stanovena pevná pravidla, jak vyrobené pyrotechnické předměty balit, přepravovat, skladovat, také kde tyto předměty prodávat. A i ta nejmenší „petarda" musí být opatřena návodem, jak ji bezpečně použít. Například pyrotechnické předměty II. a III. Třídy by se neměli prodávat ve stáncích, ale pouze v kamenných obchodech k tomuto účelu schválených.

Nejdůležitější informací z hlediska bezpečnosti je určení, komu pyrotechnické předměty mohou být prodány! Pyrotechnické předměty všech tříd mohou zakoupit pouze osoby plnoleté, což by měli mít na paměti především samotní prodejci těchto předmětů. Jen pro zajímavost - pyrotechnické předměty III. třídy mohou být prodány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů.

 

A ještě několik obecných zásad:

 

• NE DĚTEM!

 

S pyrotechnikou by si neměly hrát děti. Aby vaše děti vykročily do nového roku ve zdraví, schovávejte před nimi zakoupené pyrotechnické předměty.

 

• NE POD VLIVEM ALKOHOLU!

 

Dáte-li si pár skleniček dobrého vína, nechte raději světelnou „show" [šou] na zítřek, nebo na někom, kdo není pod vlivem alkoholu.

 

• NE POD VLIVEM OMAMNÝCH LÁTEK!

 

I jiný druh omamných látek by mohl vést k pěknému požáru či velkému neštěstí.

 

• NE PŘEDMĚTY NECHVÁLENÉHO TYPU!

 

Pyrotechniku si kupte v kamenném obchodě, předejdete tím případným nečekaným problémům s podomácky vyrobenými předměty.

 

• CHRAŇTE SI SVÉ ZDRAVÍ!

 

Předměty s vysokým zvukovým efektem odpalujete raději dále od svých kamarádů, jistě vaši snahu ocení, uslyší-li i v novém roce.

 

• CHRAŇTE SI SVÉ ZDRAVÍ!

 

Pro odpalování různých pyrotechnických předmětů zvolte volná prostranství, ne uzavřené prostory, dodržujte návody, které jsou součástí balení.