Jdi na obsah Jdi na menu
 


čeští reprezentanti dnes odjeli na mistrovství

11. 9. 2008

TISKOVÁ ZPRÁVA

MV – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky

V Praze dne  8.9. 2008

 

Čeští reprezentanti v požárním sportu dnes odjeli

do Sofie  na mistrovství světa

 

V pondělí 8.9. dopoledne do bulharské Sofie  odjel reprezentační výběr Hasičského záchranného sboru, který tam bude Českou republiku zastupovat na IV. mistrovství světa hasičů a záchranářů v požárním sportu.

Soutěže se na národním stadionu  “Vassila Levského“ rozběhnou již ve čtvrtek 11.9. v 11:00 první disciplínou "výstup do 4. podlaží cvičené věže", v pátek 12.9. od 10:00 bude následovat běh na 100 m s překážkami a od 16:00 štafeta 4 x 100 metrů s překážkami. V sobotu 13.9. od 10:00 vše vyvrcholí královskou disciplínou požárního sportu -  požárním útokem, ve kterém jsou čeští reprezentanti tradičně velmi silní.

Jedná se o velkou prestižní akci a na základě jejich předchozích úspěchů na mezinárodním poli můžeme oprávněně doufat, že z ní čeští reprezentanti domů přivezou některou z medailí.

Více informací k nadcházejícímu světovému šampionátu včetně programu lze nalézt na www.firechampionship2008.org

Všech deset závodníků bylo do reprezentace, vedené trenéry Josefem Pěnčou a Ivanem Resslerem,  nominováno na základě svých dlouhodobě vynikajících sportovních výsledků.

Členové delegace a reprezentace HZS ČR v požárním sportu pro IV. Mistrovství světa hasičů a záchranářů v Bulharsku

(Sofie 9. – 14. 9. 2008)

Vedoucí delegace:

Ing. Dr. Zdeněk Hanuška          MV – generální ředitelství  HZS ČR 

 Člen delegace:

Ing. Jaroslav Novotný       HZS Ústeckého kraje    ředitelství HZS kraje

Rozhodčí:

Ing. Tomáš Lefner      HZS Moravskoslezského kraje   územní odbor Ostrava            

Vedoucí týmu:

Emil Dopirák                HZS Plzeňského kraje         územní odbor Domažlice

Trenér a masér:         

Ivan Ressler                  HZS Zlínského kraje           územní odbor Uherské Hradiště

Josef Pěnča                  HZS Jihomoravského kraje územní odbor Blansko

Závodníci:

Martin Provazník          HZS Plzeňského kraje         územní odbor Plzeň

Jaroslav Hrdlička          HZS Plzeňského kraje         územní odbor Domažlice

Jindřich Harasimovič     HZS Plzeňského kraje         územní odbor  Plzeň

Karel Ryl                      HZS Moravskoslezského kraje   územní odbor Ostrava

Michal Staněk               HZS Moravskoslezského kraje   územní odbor Karviná

Jan Hopp                      HZS Středočeského kraje   územní odbor Kladno

Marek Jarůšek               HZS Jihomoravského kraje územní odbor Blansko

Martin Kulhavý             HZS Libereckého kraje       ředitelství HZS kraje

Vladimír Janko             HZS kraje Vysočina           územní odbor  Pelhřimov

Petr Mařan                           HZS Královehradeckého kraje      územní odbor  JičínŘidiči delegace:

Jaroslav Náhlík             HZS Moravskoslezského kraje   územní odbor Ostrava

Jiří Ovčáčík                  HZS Moravskoslezského kraje   územní odbor Ostrava

 

Čeští reprezentanti sklízejí na mezinárodních soutěžích v požárním sportu již tradičně velké úspěchy. Z posledního světového šampionátu v Teheránu si Češi v roce 2006 přivezli  dvě stříbrné medaile za štafetu 4x 100 m s překážkami a také požární útok, celkově skončil český tým na 4. místě.

Na 1. mistrovství světa, které se konalo v roce 2002 v Moskvě,  obsadilo české družstvo v konkurenci 21 států čtvrté místo a v disciplíně požární útok získalo stříbrnou medaili. Na 2. mistrovství světa v Minsku o dva roky později (2004)  byla česká reprezentace  celkově třetí a získala titul mistra světa v požárním útoku. Triumf slavil český tým v roce  2005, kdy na II. mistrovství Evropy hasičů a záchranářů v Ostravě v absolutním pořadí zvítězil, když např. v disciplíně požární útok vytvořil nový světový rekord. Toto celkové vítězství české družstvo zopakovalo na III. otevřeném mistrovství Evropy hasičů a záchranářů, které se po odmítnutí  Budapešti konalo v roce 2007 znovu v Ostravě. Češi porazili favorizované družstva z Ruska, Běloruska i Ukrajiny a získali zlaté medaile v obou kolektivních disciplínách – požárním útoku a štafetě 4x 100 m s překážkami. A protože  také ve zbývajících dvou disciplínách se Češi drželi v popředí, stali se absolutními mistry Evropy v požárním sportu a obhájili tak triumf z roku 2005.

 

Tyto úspěchy  jsou o to cennější, že na rozdíl od některých zahraničních reprezentací se čeští hasiči – reprezentanti  nevěnují výhradně požárnímu sportu a i nadále plní své další úkoly v rámci HZS ČR.

 

Požární sport má v českých zemích velkou tradici. Poprvé se čeští hasiči zúčastnili mezinárodního klání v požárním sportu již v roce 1968.  O dva roky později – v roce 1970 -  byl požární sport zaveden jako součást odborné přípravy pro všechny profesionální hasiče v celém Československu. V tomtéž roce se v Ostravě uskutečnilo první celostátní mistrovství republiky v požárním sportu.

Požární sport dnes není jen součástí tělesné přípravy příslušníků hasičských záchranných sborů, ale tradiční sportovní klání, kde výkony mnohdy snesou srovnání s profesionálními sportovci.  Požárnímu sportu se v České republice věnuje na 7.000 týmů všech kategorií a věkových skupin, fanouškovskou základnu tvoří více než 320.000 členů hasičských spolků a sdružení.

 

Více o požárním sportu naleznete na http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sport/hasici/index.html

 

 

Disciplíny požárního sportu

Požární sport spojuje atletiku s určitými prvky a úkony z práce hasičů. Pro jeho zvládnutí je nutné spojit rychlost a obratnost, nebát se překážek, ani ohně, ani výšek. Požární sport se skládá ze čtyř disciplín, dvě jsou týmové a dvě individuální.

 

Běh na 100 metrů s překážkami je individuální disciplína, ve které závodník překonává 2 m vysokou bariéru, pak sbírá  dvě hadice, se kterými běží přes kladinu (dlouhá 8 m, široká 18 cm a vysoká 1,2 m). Dalším úkolem je spojení hadic, napojení jedné z nich na rozdělovač a  nakonec po napojení proudnice proběhnutí cílem.

Druhou individuální disciplínou požárního sportu je výstup do 4.podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku, vážícího 8,5 kg.

Členové štafety 4x100 metrů s překážkami musí překonávat na trati různé překážky a uhasit skutečný oheň. Úkolem je v co nejkratším čase donést do cíle hasičskou proudnici, která slouží jako štafetový kolík.

Poslední disciplínu, požární útok, plní 7 členů týmu. Jejich úkolem je v co nejkratším čase propojit zdroj vody (nádrž), motorovou stříkačku, hadice, rozdělovač a proudnice, doběhnout ke dvěma terčům vzdáleným 90 metrů a pak se do nich trefit proudem vody.

 

Podrobný popis disciplín

 

Běh na 100 m s překážkami

Délka dráhy (start-cíl) je 100 m, šířka dráhy je 2,5 m. Ve vzdálenosti 23 m od startu je uprostřed dráhy umístěna překážka o šířce a výšce 2 m. Za touto překážkou si závodník umístí dvě dvacetimetrové požární hadice velikosti C-52 mm. Deset metrů za hadicemi začíná náběhový můstek kladiny délky 2 m a šířky 25 cm. Stejných rozměrů je i seběhový můstek. Vlastní kladina je dlouhá 8 m, široká 18 cm a vysoká 1,2 m. Ve vzdálenosti 25 m před cílem je vyznačeno území pro umístění rozdělovače.

 

Soutěžící s proudnicí se postaví před startovní čáru, ale nestojí na ní (proudnice může být v libovolné poloze). Po odstartování překoná překážku, uchopí hadice a rozvine je před, na, nebo za kladinou, přeběhne kladinu, seskočí z kladiny za ohraničující čáru do vlastní dráhy, spojí hadice, jednou půlspojkou je napojí na rozdělovač, připojí proudnici a proběhne cílem.

Po proběhnutí cílem musí být všechny půlspojky spojeny. Závodník v cíli musí držet hadice takovým způsobem, aby se rozhodčí mohli přesvědčit o správnosti spojení proudnice s hadicí, v opačném případě se výsledek nemusí započítat. Proudnici závodník odpojí až na pokyn cílového rozhodčího. Ženy a dorostenky místo překážky překonají nízkou překážku (80 cm).Výstup do 4. podlaží cvičné věže

Je to zřejmě divácky nejatraktivnější disciplína požárního sportu. Výstup do 4. podlaží cvičné věže je velmi náročná disciplína, spojující v sobě výbušnou sílu rukou s koordinací nohou. Proto v ní mohou soutěžit jen profesionální hasiči. Není divu, když závodník musí vyšplhat téměř až do 11 m.

Konstrukce čtyřpodlažní cvičné věže je tvořena kovovými profily obloženými z přední strany prkny, ve kterých jsou ve druhém, třetím a čtvrtém podlaží umístěna okna. Parapet okna druhého podlaží je ve výšce 4,25 m a vzdálenosti mezi parapety druhého, třetího a čtvrtého podlaží jsou 3,3 m. Podlaží 4. patra je tak ve výšce 10, 85 m. Při plnění disciplíny se pod věží umisťuje z bezpečnostních důvodů zajišťovací poduška. Hmotnost hákového žebříku musí být nejméně 8,5 kg.

Soutěžící s jednohákovým žebříkem v ruce startuje ze vzdálenosti 32,25 m od cvičné věže. Držený žebřík může startovní čáru přesahovat podle potřeby závodníka. Ruce soutěžícího mohou přesahovat přes startovní čáru pokud se dotýkají jen žebříku. Start může být nízký nebo vysoký, při vysokém startu se žebřík musí dotýkat země. Po odstartování doběhne se žebříkem k věži, zavěsí jej na parapetní desku okna 2. podlaží cvičné věže, vystoupí po něm, vysedne na parapetní desku, převěsí žebřík do 3. podlaží, vystoupí po něm, vysedne na parapetní desku, převěsí žebřík do 4. podlaží a vystoupí po něm. Pokus je ukončen při doteku soutěžícího oběma nohama  podlahy ve 4. podlaží cvičné věže.Štafeta 4 x 100 m s překážkami

Štafeta se skládá ze čtyř úseků po 100 metrech. Každý závodník družstva ve štafetovém běhu má právo běžet pouze jednou. Štafetovým kolíkem je proudnice. Předání štafetového kolíku (proudnice) se provádí ve 20 metrové zóně předávky. Štafetový kolík nesmí být při předání hozen. Při upadnutí proudnice během předávky, může proudnici zvednout jen předávající.

Proudnice, která upadla na sousední dráhu se smí zvednout jen tak, aby to nepřekáželo druhému závodníkovi, v opačném případě je družstvo odvoláno ze závodu .

Závodník, který přijímá štafetu, může začít běžet 10 metrů před začátkem předávacího úseku. Proudnice se může nosit libovolným způsobem. Závodník, který předal proudnici, může sejít z dráhy vymezené pro běh jedině tehdy, když se přesvědčil, že nebude překážet ostatním závodníkům. Jakákoli pomoc závodníkovi při plnění úkolů v úseku není dovolena. Družstvo, které poruší pravidla, je diskvalifikováno.

Na prvním úseku je umístěn ve vzdálenosti 30 m od startu „domeček“ délky 5 m, šířky 2,5 m a výšky 2,5 m. Na druhém úseku ve vzdálenosti 150 m od startu je umístěna překážková stěna, stejná jako v běhu na 100 m s překážkami. Na třetím úseku ve vzdálenosti 215 m od startu umístí závodník dvě svinuté dvacetimetrové hadice C-52 mm. 10 m za hadicemi začíná náběhový můstek kladiny a ve vzdálenosti 255 m od startu si závodník umístí rozdělovač. Na čtvrtém úseku ve vzdálenosti 320 m od startu je umístěn ruční hasicí přístroj a ve vzdálenosti 350 m je umístěná nádrž s hořlavou kapalinou. Soutěžící na prvním úseku je vyzbrojen štafetovou proudnicí (štafetový kolík) a na překonání domečku sklapovacím žebříkem.

 

1)      Soutěžící se sklápěcím žebříkem a  proudnicí zaujme postavení na startu. Po odstartování zdolá na prvém úseku štafety pomocí žebříku překážku zvanou „domeček“ (délka 5m, šířka 2,5m a výška 2,5m) Při překonávání domečku se musí dotknout plošiny a seskočit do vlastní dráhy za vymezovací čáru. Při dopadu před vymezenou čáru je závodník povinen se vrátit a znova překonat domeček. Po zdolání domečku se do nádrže s hořlavou kapalinou vlévá do stanoveného místa benzin. Tímto místem je levý bližší přední roh nádrže ve směru běhu. V pásmu předání předá štafetu soutěžícímu na druhém úseku.

2)      Soutěžící na druhém úseku zdolá překážkovou stěnu (stejná jako v běhu 100 m překážek) bez toho, že by se nohama opíral o stojky nebo o podpěry stabilizující bariéru a předá štafetu v pásmu předání soutěžícímu na třetím úseku. Po překonání bariéry, v okamžiku dopadu závodníka, se zapaluje hořlavá kapalina v nádrži.

3)      Soutěžící na třetím úseku uchopí hadice a rozvine je před, na, nebo za kladinou, přeběhne kladinu, seskočí z kladiny za ohraničující čáru do vlastní dráhy, spojí hadice, jednu půlspojku napojí na rozdělovač, na druhou půlspojku napojí proudnici před pásmem odpojení tak, aby bylo zřetelně vidět její napojení, v pásmu odpojení proudnici odpojí a v pásmu předání ji předá soutěžícímu na čtvrtém úseku. Hadice se přenášejí libovolným způsobem. Spojování hadic mezi sebou a s proudnicí se může provádět na místě i za pohybu po dráze. Při seskoku z kladiny na zem před vymezovací čárou je závodník povinen se vrátit a znova přeběhnout kladinu; po proběhnutí cílem musí být půlspojky spojeny.

4)      Závodník  na čtvrtém úseku přiběhne k přenosnému hasicímu přístroji, zprovozní jej a přenese ho k nádrži, kde  uhasí hořící kapalinu. Po jejím uhašení  není povoleno ponechat hasicí přístroj v nádrži. Jestliže se hořící kapalinu nepodaří uhasit jedním hasicím přístrojem, závodník může použít rezervní hasicí přístroj. Po uhašení kapaliny závodník odloží hasicí přístroj tak, aby se nedotýkal nádrže a přitom zůstal ve své dráze a běží do cíle. Překážky musí soutěžící překonat se všemi předepsanými ochrannými pomůckami a příslušným nářadím. Poslední závodník družstva musí překonat cílovou čáru i s proudnicí

 

Po každém pokusu se musí vylít obsah nádrže a použít nová směs (i když nebyla zapálena). Na mezinárodních závodech před začátkem prvního rozběhu štafety je nezbytně nutné zahřát nádrž na hořlavou kapalinu spálením čtvrt (0,25) litru benzínu

U žen, dorostenců a dorostenek se na čtvrtém úseku hašení neprovádí. Přenosný hasicí přístroj se jen přenáší na označené místo (značku), kde se postaví. Ten nesmí spadnout do proběhnutí soutěžícího cílem.

Pro soutěže I. kola a pro ženy a dorostenky ve všech kolech se připouští nahradit domeček překážkou s oknem. Tu soutěžící překoná tak, že okno proleze. Nesmí ji překonávat skokem plavmo. Žebřík se v tom případě nepoužívá. Ženy a dorostenky překonávají na druhém úseku místo překážky nízkou překážku.Požární útok

Tato „královská“ disciplína požárního sportu se nejvíce přibližuje činnosti jednotek požární ochrany  při zásahu. Soutěží při ní sedmičlenná  družstva.

Při přípravě k plnění disciplíny si členové družstva připraví na základnu požární stříkačku, 3 ks hadic B, 4 ks hadic C, rozdělovač, 2 ks proudnic, 2 ks savic a sací koš. Kromě savic nesmí žádné nářadí přesahovat obrys základny.

Ve vzdálenosti 4 m od základny je umístěn vodní zdroj a ve vzdálenosti 95 m od osy této základny jsou umístěny dva terče pro stříkání.

Motorovou stříkačku a nářadí potřebné k provedení požárního útoku si družstvo připraví k základně. Během 5 měřených minut musí družstvo umístit na základnu motorovou stříkačku a nářadí potřebné k provedení požárního útoku. K zajištění nářadí proti pohybu nesmí být použito žádných podpěr nepatřících mezi nářadí pro požární útok. Zuby půlspojek a půlspojky se nesmí dotýkat. Žádné nářadí s výjimkou savic nesmí přesahovat základnu a žádné nářadí se nesmí dotýkat země. Motorová stříkačka se nesmí v době přípravy startovat na základně. V okamžiku startu musí být v klidu. Po startu vyběhne družstvo od startovní čáry (všichni vždy od jedné), nastartuje motorovou stříkačku, provede přívodní vedení (sací koš našroubuje před ponořením do nádrže), dopravní vedení, útočné proudy a nastříká oba terče (á 10 litrů). Voda v nádrži je v té době pořadatelem průběžně doplňována. Při stříkání do terčů nesmí žádný z členů družstva překročit čáru hranice stříkání, ani se této čáry dotýkat a proudnice (včetně půlspojky hadice) se nesmí opírat o zem nebo druhého člena družstva. Požární útok se považuje za skončený signalizací obou terčů nebo sepnutím časomíry po nastříkání obou terčů. Musí být proveden a ukončen do 2 minut po startu. Po ukončení pokusu mohou soutěžící přívodní vedení rozpojit až na pokyn rozhodčího.

Pro soutěže I. kola se připouští použití 4 ks savic 1,6 m dlouhých, průměr 110 mm se šroubením, spojených do dvou dílů. V tom případě oba konce savic mohou přesahovat základnu a dotýkat se země.

Start pokusu s motorovou stříkačkou v chodu se připouští až do III. kola soutěží, pokud to pořadatel uvede v propozicích soutěže. V tom případě nelze uznat národní rekord.

 

Požární útok – schémaMistrovství se řídí podle pravidel požárního sportu, která v roce 2007 vydalo generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.  Vítězem soutěže se stane družstvo a soutěžící s nejnižším počtem bodů.

 

Více informací o požárním sportu včetně obrazových schémat jednotlivých disciplín naleznete na  adrese www.mvcr.cz/sport/hasici/index.html