Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z ozdoby velmi nebezpečné škrtidlo

12. 10. 2009

Módní výstřelky si v každé době žádají určité oběti. Lidé jsou ochotni riskovat velké problémy i zdraví jen proto, aby byli „in". V současné době jsou hasiči stále častěji povoláváni k zásahům, kde mají zachránit prst. Volají je lékaři, kteří si neví rady s prstýnky z tzv. chirurgické oceli.

 

Chirurgická ocel je nazývána materiálem nového tisíciletí. Je to slitina na bázi železa, která se ve zdravotnictví používá více jak 300 let. Pro svoje vlastnosti, jako je velmi vysoká pevnost, odolnost vůči korozi, dlouhá životnost a další, je využívána při operacích jako tělní implantát - vyrábí se z ní například kloubní protézy. Navíc neobsahuje nikl, který může vyvolávat alergické reakce.

 

Vlastnosti jinak velmi upřednostňované, jako je vysoká tvrdost a odolnost vůči mechanickému poškození, z ní však mohou za jistých okolností udělat materiál velmi nebezpečný. A to tehdy, když je použita na prsten, který je třeba z prstu sundat.

 

Se šířící se módou chirurgické oceli pro ozdobné účely se tyto případy vyskytují po celé republice. Snad nejvíce zkušeností s  nimi mají hasiči z Moravskoslezského kraje. Zde si již zranění vysloužili své označení. Například na stanici v Havířově jim „prstýnkáře" posílají chirurgové z nemocnice za rohem - jejich nástroje na odstranění pevného kroužku nestačí. Někdy se jedná jen o nateklý prst, jindy jsou to obraženiny nebo zlomeniny, přes které prsten nejde dolů. V každém případě se tvrdá ocel zařezává do masa a za velkých bolestí dochází k nedokrvování konce prstu.

 

Proces odstranění prstenu zabere hasičům několik desítek minut až hodinu. Hasiči začnou elektrickým brusným kotoučem malého průměru, pokračují úzkým brouskem. Protože v průběhu odbrušování dochází k zahřívání oceli, je nutné prst a ocel průběžně ochlazovat. Při dobrušování už je třeba speciálně tvarovaných planžet, kterými se místo podkládá, aby se zabránilo zranění od nářadí. U jednoho z případů hasiči - ke zděšení zraněného, ale úspěšnému konci „operace" - použili střihač pedálů, posilovaný olejovou pumpou. Velmi šetrná, ale pomalá je metoda použití modelářského jehlového pilníku.

 

Celý článek můžeme uzavřít slovy jednoho zraněného, kterého hasiči z ocelového sevření vyprostili: „Už nikdy více prsteny, úplně mi to stačilo."